ConstantVoltage Piston Pump PD060PS02SRS5AC10E1000000
Categories Plunger pump PD
Displacement: Other
Pump Type: Piston Pump
Warranty: 1 Year
Brand Name: Parker
Place of Origin: China
Connection Size: 1/4 inch
Dimension(L*W*H): 20x20x20
Max. Horsepower: 0.5 HP
Maximum Flow Rate: 3000
Number of stages: 1 Stage
Operating Pressure: 100 bar
Power(W): 1500
Pressure: 35
Showroom Location: Chile
Structure: piston pump, Piston Structure
Product name: Parker Hydraulic Pump
Power: 23mpa
Standard or Nonstandard: Standard Hydraulic
Application: Machinery
Material: Carbon Steel
Usage: Hdyraulic
MOQ: 1 Piece
MOQ: 1 ton
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Maximum vacuum flow rate: n/a
working pressure: 280 bar, 4000 psi
Technology: Hydraulics
Current Speed: 250 L/min, 66 gal/min
Displacement: 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev
Valve body material: cast iron
Drainage options: Yes
Including supply pump: No
Circuit path: normally open
Configuration: Single/Serial/Multiple, Tandem, Multiple
Energy recovery capability: Yes
Including filters: No
Used together with fluid type: standard hydraulic oil
Maximum displacement: 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev
Maximum flow rate: 66 gal/min, 250 L/min
Maximum fluid temperature: 95 ° C, 200 °F
Minimum fluid temperature: -40 ° C- 40 °F
Maximum noise level: 83 dBA
Maximum operating pressure: 280 bar, 4000 psi