ACS725LLCTR-50AB-T
Categories IC Integrated Circuit
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Bidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: -
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max): 14mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 50A
Response Time: 4µs
Package: Tape & Reel (TR)
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: Automotive, AEC-Q100
Sensitivity: -
Linearity: ±1.5%
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: DC ~ 120kHz
Voltage - Supply: 3V ~ 3.6V
Base Product Number: ACS725
Description: SENSOR CURRENT HALL 50A 8SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS725LLCTR-50AB-T
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)