ACS750LCA-075
Categories IC Integrated Circuit
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Bidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Package / Case: 5-CA Formed Leads, PFF
Accuracy: ±1%
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max): 10mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 75A
Response Time: 27µs
Package: Tube
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Through Hole
Series: -
Sensitivity: 19.75mV/A
Linearity: ±5%
Supplier Device Package: 5-CA Module
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: DC ~ 13kHz
Voltage - Supply: 5V
Description: SENSOR CURRENT HALL 75A AC/DC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS750LCA-075
Current Sensor 75A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads, PFF