FFSMC10CU
Categories Float, Level Sensors
Category: Sensors, Transducers Float, Level Sensors
Switch Actuation Level: -
Product Status: Active
Material - Housing & Prism: High Density Polyethylene (PEHD)
Mounting Type: Cable Mount
Package: Bag
Series: FFSMC
Voltage Rating: 110VDC, 250VAC
Mfr: Sensata-Cynergy3
Output Type: Switch (Single Float)
Current: 10 A
Operating Temperature: 0°C ~ 55°C
Output Configuration: SPDT
Type: Liquid
Base Product Number: FFSMC10
Description: SENSOR LEVEL SWITCH SGL HORIZ
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.