| Model Number: | PIC16LF1823-I/ST |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 999999+PCS |
| Delivery Time: | 2-7 work days |
| Supplier: | Microchip Technology |
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| CoreProcessor: | PIC |
| CoreSize: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| NumberofI/O: | 12 |
| ProgramMemorySize: | 3.5KB (2K x 14) |
| ProgramMemoryType: | FLASH |
| EEPROMSize: | 256 x 8 |
| RAMSize: | 128 x 8 |
| Voltage-Supply(Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| DataConverters: | A/D 8x10b |
| OscillatorType: | Internal |
| OperatingTemperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| MountingType: | Surface Mount |
| Package/Case: | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Company Info. |
| Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd. |
| View Contact Details |
| Product List |
Microchip Technology PIC16LF1823-I/ST IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
| Part. | PIC16LF1823-I/ST |
| Manufacture | Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP |
| Core | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 32MHz |