| Model Number: | PIC16F628-04/P |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 999999+PCS |
| Delivery Time: | 2-7 work days |
| Supplier: | Microchip Technology |
| Series: | PIC® 16F |
| CoreProcessor: | PIC |
| CoreSize: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| NumberofI/O: | 16 |
| ProgramMemorySize: | 3.5KB (2K x 14) |
| ProgramMemoryType: | FLASH |
| EEPROMSize: | 128 x 8 |
| RAMSize: | 224 x 8 |
| Voltage-Supply(Vcc/Vdd): | 3V ~ 5.5V |
| DataConverters: | - |
| OscillatorType: | Internal |
| OperatingTemperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| MountingType: | Through Hole |
| Package/Case: | 18-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Company Info. |
| Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd. |
| View Contact Details |
| Product List |
Microchip Technology PIC16F628-04/P IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
| Part. | PIC16F628-04/P |
| Manufacture | Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP |
| Core | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 4MHz |